800-lecie pierwszej żywej szopki – wystawa u Franciszkanów

piątek, 14 lipca 2023 - czwartek, 31 sierpnia 2023

  • piątek, 14 lipca 2023 - czwartek, 31 sierpnia 2023
  • Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4

Z okazji 800-lecia wystawienia przez św. Franciszka z Asyżu pierwszej żywej szopki od 14 lipca do 31 sierpnia w klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie można oglądać ekspozycję szopek krakowskich.

Jak poinformował inicjator ekspozycji Marek Markowski, zwiedzający zobaczą 40 dzieł powstałych w ostatnich kilkunastu latach, autorstwa 20 czołowych krakowskich twórców.

Niemal wszystkie wystawione szopki to laureatki dorocznych, grudniowych konkursów – zaznaczył Markowski, który sam jest szopkarzem, uhonorowanym odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Wśród prezentowanych obiektów znajdą się miniatury, ale i najwyższa w dziejach szopka 5-metrowa. Wystawę uzupełni kilkanaście grup figurek szopkowych powstałych na różnych kontynentach.

Unaocznia to jak rozmaitą formę przyjął spopularyzowany przez franciszkanów zwyczaj budowania szopek we wszystkich zakątkach świata – powiedział inicjator wystawy, wyrażając nadzieję, że sezon turystyczny będzie sprzyjał zainteresowaniu wystawą.

Pierwszą szopkę betlejemską urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie w Greccio we Włoszech 24 grudnia 1223 r. Na żłobku wyłożonym sianem złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W świętą rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły też żywe zwierzęta – wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby ciekawie przybliżyć ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.

Krakowska szopka różni się od betlejemskiej. Musi być budowlą wieżową i mieć charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Oprócz scen biblijnych kompozycja zawiera postacie biblijne, legendarne i historyczne. Historia szopkarstwa krakowskiego sięga poł. XIX w. Szopki tworzyli murarze i cieśle z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie Bożego Narodzenia chodzili z szopkami po domach. Dziś oryginalne konstrukcje profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców. W 2018 r. szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wystawa wpisuje się w cykl obchodów franciszkańskiego 800-lecia 2023-2026, zainaugurowanego na początku 2023 r. w Greccio przez ministrów generalnych rodziny franciszkańskiej. 800 lat temu papież Honoriusz III zatwierdził regułę św. Franciszka, choć sama wspólnota zakonna została założona w 1209 r.

Ekspozycja w auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów (wejście jest od strony Plant) czynna będzie do 31 sierpnia (codziennie od pn. do nd., od 10.00 do 16.00), wstęp 10 zł, dzieci do lat 4 bezpłatnie (bilety dostępne przed wejściem na wystawę).

Więcej

10 zł, dzieci do lat 4 bezpłatnie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.