20. Noc Muzeów

piątek, 17 maja 2024, 18:00 - sobota, 18 maja 2024

  • piątek, 17 maja 2024, 18:00 - sobota, 18 maja 2024

Już po raz 20. krakowskie muzea i galerie zaproszą mieszkanki, mieszkańców i gości na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taką noc w roku – Noc Muzeów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbędzie się 17 maja pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Już od 20 lat w wybraną majową noc krakowskie (i nie tylko) muzea oraz galerie szeroko otwierają swoje drzwi i zapraszają krakowianki, krakowian i gości do oglądania bogatych zbiorów. Z tej możliwości chętnie korzystają mieszkanki i mieszkańcy miasta w każdym wieku, a także turyści przebywający w Krakowie.

Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Biorą w niej udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Wydarzenie, które cieszy się bardzo dużą popularnością, promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów i galerii, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa W tegorocznej edycji weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji.

Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne. Świadczy o tym bogata oferta przygotowana przez poszczególne muza i galerie, która przekłada się na imponującą frekwencję – w ubiegłorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 100 000 osób. Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy – chyba tylko wtedy można spotkać w mieście pokaźne kolejki osób stojących przed muzeami z uśmiechami i entuzjazmem. To wydarzenie, na którym po prostu trzeba być. A o tym, co czeka na krakowianki, krakowian oraz gości w muzeach i galeriach uczestniczących w tegorocznej edycji przekonają się Państwo 17 maja. Zapraszamy! – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, przypominając, że Noc Muzeów 2024 w Krakowie odbywa się pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Krakowska Noc Muzeów poprzedza zaplanowaną na 18 maja ogólnopolską Noc Muzeów. W ten sposób uczestnicy wydarzeń w Krakowie będą mogli dzień później odwiedzić inne muzea w Polsce.

Wybrane punkty programu

17 maja poszczególne muzea udostępnią stałe i czasowe ekspozycje (będzie można je zwiedzać do późnych godzin nocnych), zapraszając do samodzielnego oglądania lub udziału w zorganizowanych uprowadzaniach i spacerach (na część z nich obowiązują zapisy). Poza tym wiele instytucji specjalnie na Noc Muzeów przygotowuje dodatkowe inicjatywy.

Tradycyjnie przed wydarzeniem przybliżamy wybrane punkty programu i przedstawiamy propozycje nowych partnerów: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz Muzeum Dominikanów.

Muzeum Krakowa jak co roku zaprasza do zaplanowania zwiedzania śladem poszczególnych oddziałów. Na odwiedzających czekają m.in.: Pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Dom pod Krzyżem, Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Każdy z oddziałów Muzeum Krakowa udostępnia ekspozycje i/lub oferuje oprowadzanie z przewodnikiem. Na przykład Thesaurs Cracoviensis proponuje zwiedzanie magazynów i wizytę w Pracowni Konserwacji Tkanin, Rydlówka oprowadzanie z przewodnikiem i przygotowany dla dorosłych koncert C.K. Kapeli Egzycerka, czyli pieśni rekrutów, a Muzeum Nowej Huty, oprócz oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Bunt w systemie”, zaprasza też na nocny spacer „Neony w Nowej Hucie”. Nocny spacer organizuje także Muzeum KL Plaszow.

Muzeum Fotografii zaprasza na wizytę studyjną w pracowni konserwatorskiej oraz oprowadzanie specjalistyczne, którego uczestnicy skupią się na sprzęcie fotograficznym ze zbiorów MuFo (MuFo Józefitów). Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowuje nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze (uzależniony od warunków atmosferycznych), a Muzeum Inżynierii Techniki zachęca do odwiedzania wystawy stałej i udziału w seansach 3D w Planetarium w Ogrodzie Doświadczeń.

Otwarte w jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej 28 proponuje zwiedzanie wystaw stałych „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” i „Harcerskie ścieżki” oraz nocne ognisko pod gwiazdami, a Muzeum Dominikanów zaprasza na wykład „Witraże z kościoła dominikanów w Krakowie”, który odbędzie się w XV-wiecznym atrium. Warto dodać, że muzeum mieści się w nieudostępnianych wcześniej pomieszczeniach klasztornych, w sali z odkrytym XIII-wiecznym murem oraz w pogłębionych średniowiecznych piwnicach.

W Zamku Żupnym w Wieliczce zwiedzający będą mogli zobaczyć bezcenne polichromie, najstarsze z połowy XVI w., a także dwie intrygujące wystawy czasowe: „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” oraz „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” – wystawa pokazuje górników w 30 kopalniach Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Liczne spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa są nawiązaniem do tegorocznego hasła przewodniego: „Muzea na rzecz edukacji i badań". Poza już wymienionymi na spotkanie z konserwatorami zapraszają też Galeria Sztuki Polskiej XX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum XX Czartoryskich.

Dla najmłodszych zwiedzających

Muzeum Archeologiczne proponuje „Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy”. Dzieci będą miały niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w mini wykopaliskach archeologicznych. Odkryją tajemnice przeszłości, będą eksplorować teren w poszukiwaniu kopii zabytków, a po odnalezieniu znalezisk sporządzą dokumentację archeologiczną swoich odkryć.

Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory zaprasza na przedstawienie dla najmłodszych „Smoki i stary wolumin, czyli jak to z Nawojką było”. Widowisko zawiera elementy teatru żywego aktora i teatru kukiełkowo-lalkowego.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zachęca do odwiedzenia otwartej stacji plastycznej – przestrzeni dla dzieci i młodzieży do pracy kreatywnej, inspirowanej pracami z wystawy „Daj mi wszystko”. Z pomocą edukatora będzie tu można wykonywać prace artystyczne nawiązujące do dzieł Magdaleny Abakanowicz oraz do projektów Jerzego Nowosielskiego.

Muzeum Zabawek w Aptece Designu przy ul. Kopernika proponuje najmłodszym „Śpiące zabawki” − czytanie bajek zabawkom. Będzie to wydarzenie o charakterze performatywnym. Do udziału zaproszone są dzieci, ale organizatorzy nie odmówią udziału także rodzicom. Na uczestników czekać będą poduszki i koce, można też zabrać swój śpiwór i szczoteczkę do zębów. Wydarzenie nawiązuje do idei nocy w muzeum − ekscytującego doświadczenia pobytu w muzeum poza godzinami otwarcia, kiedy dzieją się rzeczy niezwykłe. Warto zatem sprawdzić, co niezwykłego może wydarzyć się w Muzeum Zabawek.

Warsztaty, gry i tańce

Na rodzinne warsztaty zaprasza Muzeum Fotografii MuFo – odbędą się w oddziałach MuFo Józefitów i MuFo Rakowicka, a Muzeum Narodowe zachęca do odwiedzenia Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim, gdzie znajdzie się strefa gry w Dixit − muzeum przygotowało dodatek do gry stworzony w całości z reprodukcji dzieł sztuki należących do kolekcji MNK.

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów nie zabraknie także akcentów tanecznych. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – Europeum przygotowało „Wesele u Wyspiańskiego” – wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Do odwiedzenia Strefy Muzyki organizowanej we współpracy z festiwalem Soundream zachęca Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Krakowscy DJ-e będą tu prezentować sety muzyczne. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zaprasza Muzeum Etnograficzne.

− Dla znużonych zwiedzaniem przygotowaliśmy przestrzeń relaksu w specjalnie zaaranżowanej na ten wieczór sali z wygodnymi poduszkami i sączącą się w tle muzyką. Wieczór wypełnią czytane i opowiadane historie związane z dawnym Krakowem oraz teksty pieśni i ballad ludowych, nierzadko mrożące krew w żyłach – zaprasza Muzeum Etnograficzne, które zachęca także do odwiedzenia wystaw „Polska kultura ludowa”, „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu” oraz „Czas naświetlania / Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku.

Poza granicami miasta i nieoczywiste konteksty

W Nocy Muzeów biorą udział także instytucje, które niekoniecznie od razu kojarzą się ze sztukami plastycznymi, takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Krakowska Huta Szkła.  A w wydarzeniem towarzyszącym są organizowane przez Stowarzyszenie Fortepiano Atelier w siedzibie Capelli Cracoviensis przy ul. Kopernika 19 mistrzowskie lekcje otwarte gry na fortepianie historycznym (w godz. 16.00-19.00).

Warto też dodać, że w organizowanej przez miasto krakowskiej odsłonie Nocy Muzeów uczestniczą instytucje zlokalizowane poza naszym miastem. W ramach wydarzenia można także odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Jak zwiedzać muza i galerie?

To tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów. Przypominamy, że partnerzy inicjatywy − muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

Na niektóre wydarzenia obowiązują rezerwacje. W kilku wielooddziałowych muzeach raz zakupiony bilet nie umożliwia wejścia do wszystkich oddziałów. W niektórych placówkach obowiązują rezerwacje. Informacje dotyczące sposobu rezerwacji i godzin zwiedzania można znaleźć programie wydarzenia dostępnym na stronie krakowskienoce.pl (zakładka: Program) oraz na profilach w serwisach Facebook oraz Instagram.

Propozycje poszczególnych instytucji można śledzić także na ich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych.

=> PROGRAM W PDF

Miejsca wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.