Jak zostać krakowskim Lajkonikiem?

wtorek, 8 sierpnia 2023, 10:30

  • wtorek, 8 sierpnia 2023, 10:30
  • Dom pod Krzyżem / Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztat muzealny dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

Lajkonik jest jednym z najważniejszych symbolów miasta. To brodaty jeździec, który dosiada drewnianego konika. W pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała przemierza ulice naszego miasta, aby ze Zwierzyńca dotrzeć na Rynek Główny. Nasz warsztat składać się będzie z trzech części. W ramach pierwszej – prowadzący przez opowieść i pogadankę z dziećmi zapozna uczestników z legendą i tradycją Lajkonika. Druga część będzie miała charakter zabawy muzyczno-ruchowej. Jedno z dzieci ubierze strój Lajkonika (dostosowany rozmiarami do jego wieku), a pozostali uczestnicy dostaną mniejsze kopie buńczuków, chorągiewek oraz różnego typu instrumentów i wcielą się we włóczków czy mlaskotów. Prowadzący nauczy także dzieci piosenki o harcach Lajkonika i tańca Konika Zwierzynieckiego, który następnie cała grupa wykona wspólnie. Ostatnia część warsztatów to zajęcia plastyczne – wykonanie, zgodnie ze wskazówkami prowadzącego, zdobionych czapek tatarskich na wzór tych, jakie noszą członkowie orszaku Lajkonika.

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

Bilety:
• dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
• bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
• posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online dla zajęć realizowanych w Domu pod Krzyżem, Barbakan i Przystań Muzeum.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.