Legendarne wzgórze

sobota, 2 września 2023, 12:00-14:00

  • sobota, 2 września 2023, 12:00-14:00
  • Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza rodziny z dziećmi, a w szczególności osoby posługujące się polskim językiem migowym, do aktywnego i niestandardowego odkrywania legend związanych z Krakowem i wawelskim wzgórzem.

W sobotę, 2 września, o godz. 12:00 spotkamy się na dziedzińcu zewnętrznym, aby wysłuchać opowieści w wykonaniu krakowskich aktorów przy akompaniamencie różnych instrumentów. Równolegle artyści i edukatorzy zaproszą chętnych do działań warsztatowych oraz na oprowadzania tematyczne. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Gest do sztuki”, który ma na celu integrację ponad podziałami.

  • miejsce wydarzenia: dziedziniec zewnętrzny Zamku
  • miejsce zbiórki: przed budynkiem nr 5
  • wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
  • dostępność: wydarzenie dostępne także dla odbiorców posługujących się polskim językiem migowym

Program wydarzenia:

godz. 12:00 – 14:00 – warsztaty artystyczne nawiązujące do tematu wydarzenia
miejsce: namiot przed budynkiem nr 5

godz. 12:00 i 13:00 – prezentacja najpopularniejszych oraz tych mniej znanych legend związanych z Krakowem i wawelskim wzgórzem w wykonaniu aktorów przy akompaniamencie różnych instrumentów
miejsce: dziedziniec zewnętrzny Zamku – przestrzeń przed budynkiem nr 5

godz.: 12:00, 12:10, 12:20, 13:00, 13:10, 13:20 - oprowadzania tematyczne dla dzieci
miejsce spotkania: przed budynkiem nr 5

ARTYŚCI

Katarzyna Fus
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Z wykształcenia graficzka i architektka wnętrz. Z zamiłowania ilustratorka, zbieraczka leśnych szyszek i ambasadorka porozumienia ludzko-psiego. Mieszka w Krakowie ze swoim psem Tulą (zwanym także „Lady Brzózka”).

Mirosław Mały
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu prof. Tadeusza Górnego. Studiował też pod kierunkiem Thomasa Martina, Franҫoisa Rabbatha i Rustema Gabdulina. Jako solista i kameralista brał udział w wielu festiwalach muzycznych, jak m.in.: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, Musica Electronica Nova, Wratislavia Cantans czy Leo Festiwal. Koncertował w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Hiszpanii, Słowacji, Czechach, Norwegii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i na Węgrzech. Od 2003 roku jest liderem grupy kontrabasów Orkiestry Kameralnej NFM Leopoldinum. Współpracował m.in. z Ernstem Kovacičem, Josephem Svensenem, Heinzem Holligerem, Davidem Geringasem, Konstantym Andrzejem Kulką, Bartłomiejem Niziołem, Krzysztofem Jerzym Maksymiukiem, Andrzejem Hiolskim, Stefanem Dohrem, Guyem Touvronem, Michelem Lethiecem, Richardem Toghnettim. Od 2015 roku wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu .

Justyna Skoczek
Pianistka, autorka tekstów i muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza. Współpracuje z kontrabasistą Pawłem Jabłczyńskim, a także z wrocławskim zespołem Małe Instrumenty, grając muzykę współczesną i eksperymentalną oraz realizując projekty muzyczne angażujące osoby z niepełnosprawnościami. Od roku 2001 wykładowczyni Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na której obroniła pracę doktorską (2015) i uzyskała habilitację (2022). Od stycznia 2021 roku kierowniczka muzyczna Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej.

Łukasz Stawarczyk
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, członek międzynarodowej grupy Kainkolektiv. Współpracuje m.in. z Anną Smolar, Pawłem Świątkiem, Weroniką Szczawinską, Wiktorem Rubinem. Pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze IMKA w Warszawie, Komunie / Warszawa, Łaźni Nowej w Krakowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także Schauspielhaus Bochum, Forum Freis Theater Düsseldorf, Ringlokschuppen Mulcheim, TAK! w Berlinie. Występował w Nowym Jorku, Edynburgu, Santiago de Chile, Douali i Jaunde (w Kamerunie) oraz Sankt-Petersburgu. Za spektakl Cezary idzie na wojnę został nagrodzony w Bydgoszczy, Sarajewie i Krakowie. Wyróżniony przez Wiesława Kowalskiego jako Najlepszy aktor Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2022 roku.

Mateusz Mattenia Trembaczowski
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od ponad dekady współpracuje z Grupą Filmową Darwin. Jest założycielem i liderem zespołów muzycznych: Music Mahal i Mattenia. Jest autorem licznych sztuk teatralnych oraz tekstów prozaicznych, jak m.in. Kraina Imienia czy „Za cztery stopnie ciepła”. Współpracuje z takimi teatrami, jak: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Warszawy, Teatr Robotniczy i Teatr Nowy z Nowego Sącza. Znany także z ról filmowych, m.in w filmie Róża Wojtka Smarzowskiego czy Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego. Jest autorem baśni i performerem.

PROWADZĄCY

  • Przewodniczki: Agata Klejzerowicz, Anna Kowalska, Aleksandra Witkowska
  • Wolontariuszki z Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Pracownicy projektu: Olga Brewka, Jakub Studziński
  • Tłumaczenia: Marzena Kasperska z zespołem
  • Koordynacja: Maria Prawelska

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Gest do sztuki": https://wawel.krakow.pl/gest-do-sztuki

Więcej

https://wawel.krakow.pl/gest-do-sztuki

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach akcji jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.