V Piknik Niemożliwy

niedziela, 10 września 2023, 11:00-20:00

  • niedziela, 10 września 2023, 11:00-20:00
  • Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2

Podczas piątego „Pikniku niemożliwego” Cricoteko zaprasza na wspólne, sąsiedzkie śniadanie, warsztaty cyjanotypii, oprowadzanie, muzykowanie z warzywną orkiestrą, a także zachęcamy do zabrania plakatów z minionych wydarzeń, które odbyły się w Cricotece.

PROGRAM:

Śniadanie sąsiedzkie: 11.00-13.00
Uczta w plenerze, a dokładniej na placu Cricoteki. Na pożegnanie wakacji przygotujemy wspaniały śniadaniowy poczęstunek, upieczemy owocowe ciasta, wspólnie zrobimy świeży sok marchewkowy. Opowiemy o tym jakie są zwyczaje śniadaniowe w Cricotece, a także dowiemy się co lubił jeść Tadeusz Kantor.
Na co dzień planujemy wydarzenia, koordynujemy projekty, opracowujemy zbiory, ale tym razem wspólnie ucztujemy i do wspólnego stołu zapraszamy także Was - sąsiadów, przechodniów, zwiedzających i wszystkich, którzy mają apetyt spędzić z nami czas.
Na placu Cricoteki czekać na Was będą leżaki, koce i przekąski. O śniadaniowy poczęstunek zadbają lokalne kawiarnie, a owoce i warzywa przyniesiemy prosto z Targu Pietruszkowego.
Od 11.00 do wyczerpania zapasów będą na Was czekać plakaty i pocztówki do wzięcia. Budynek Cricoteki w Podgórzu został otwarty dokładnie dziewięć lata temu. Przez ten czas zorganizowaliśmy wiele koncertów, spektakli, działań edukacyjnych – to właśnie plakaty z tych wydarzeń będzie można wybrać.

„Niech żyje chwast!" Warsztaty cyjanotypii z Bizarro Studio: 13.00-15.00
Warsztaty dla osób w każdym wieku. Udział bezpłatny. Działania mają charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili.
Warsztaty będą celebracją światła oraz chwastów, ziół i kwiatów polnych, które "wydrukujemy" własnoręcznie w szlachetnej fotograficznej technice cyjanotypii. Powstałe błękitne wydruki będą mogły zawisnąć na Waszych ścianach lub stać się wyjątkowym podarunkiem dla kogoś bliskiego. Można przynieść ze sobą ulubione rośliny lub też poszukać najpiękniejszych chwastów w okolicach budynku Cricoteki.
Prowadzenie: Bizarro Studio. Bizarro Studio to pracownia fotograficzna w centrum Krakowa poświęcona fotografii analogowej i edukacji fotograficznej. W ofercie wynajem profesjonalnej ciemni fotograficznej i szeroki wachlarz warsztatów. www.bizarro.pl

Oprowadzanie po wystawie „Maria Stangret. Gra w miejsca" w PJM: 13:00-14:00
Oprowadzanie z tłumaczem polskiego języka migowego po wystawie czasowej „Maria Stangret. Gra w miejsca". Wstęp wolny, darmowe bilety do odebrania w kasie Cricoteki bezpośrednio przed oprowadzaniem.
Maria Stangret (1929–2020) była malarką, aktorką i pisarką. Jej życie można rozumieć jako zajmowanie miejsca wobec sztuki XX wieku, wobec awangardowego teatru męża – Tadeusza Kantora, wobec środowiska artystycznego i emancypacji kobiet. Gra w miejsca to gra w odnajdywanie śladów Marii Stangret w miejscach, które zajmowała. Na wystawie przywołujemy te miejsca – dzięki nim artystka wychodzi z cienia, zajmuje należną jej pozycję w naszej pamięci.
Prowadzenie: Jakub Studziński - historyk, surdopedagog, koordynator działań dostępnościowych i projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” w MIK. Absolwent historii ze specjalizacją nauczycielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Z pochodzenia warszawiak, zaś z zamiłowania krakus. Jest osobą g/Głuchą, pochodzi z rodziny Głuchej. Od kilku lat jest lektorem i tłumaczem PJM - specjalizuje się w tłumaczeniach w obszarze nauk humanistycznych oraz artystycznych. Jest również przewodnikiem po krakowskich instytucjach kultury. Od roku 2017 jako tłumacz PJM współpracuje z wieloma instytucjami kultury na terenie województwa małopolskiego.

„Muzyka spożywcza." Rodzinne warsztaty dźwiękowe z Asi Miną zakończone wspólnym muzykowaniem, graniem na marchewkowych fletach i piciem soku marchewkowego: 15.00-17.00
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy dzieci od 6 roku życia pod opieką rodziców pod adresem: slawik@cricoteka.pl
Nieodłączną częścią pikniku, nawet takiego niemożliwego, są przekąski. My będziemy karmić się muzyką, i to dosłownie! Rośliny służą nam od zawsze. Ich ciche działanie jest bezcenne. Choć raz oddajmy im głos. Niech zabrzmią, zadźwięczą, zaświszczą, zagwiżdżą. Posłuchajmy uważnie co nam chcą powiedzieć, zaśpiewać, wyszeptać, wykrzyczeć.  Na naszym spotkaniu zamienimy warzywa w instrumenty i stworzymy warzywną orkiestrę: pachnącą, piękną, smaczną, brzmiącą i świeżą. I nie powiem nic więcej, no może poza tym że po tym spotkaniu już nigdy marchewka nie będzie dla Was tylko marchewką. Chrup! Świst! Hop!
Czas trwania około 90 min - aż wszystkie marchewki zagrają!
Prowadzenie: Asi Mina aka Joanna Bronisławska - artystka dźwiękowa, edukatorka i aktywistka. Muzyka jest dla niej pretekstem do spotkań, rozmów, podróży, działania i rozwoju. Związana z niezależną wytwórnią mik.musik.! Połowa duetu Mołr Drammaz. Komponuje, pisze słowa, gra i śpiewa. Prowadzi liczne autorskie warsztaty dźwiękowe. Tworzy Muzykodrom-stację lotów muzycznych, miejsce spotkań i pracy z dźwiękiem w KMO w Katowicach. Prowadzi Aukso 4 Kids cykl koncertów dla rodzin w tyskiej Mediatece. Wykłada na GWSP w Chorzowie na kierunku Arteterapii. Biegnie, rozmawia, czyta, słucha i rozmyśla.

„Mchy i porosty" – live set: Bartosz Zaskórski: 19:00-20:30
Bartosz Zaskórski, zaprezentuje na placu Cricoteki intrygującą mieszankę paranormalnych brzmień, duchologicznych pogłosów i starego dobrego ambientu. W eklektycznym, elektronicznym secie zaprosi nas do swojego świata – trochę onirycznego, trochę mrocznego, trochę dziwacznego. A przede wszystkim przeraźliwie fascynującego.
MCHY I POROSTY czyli Bartosz Zaskórski.  Rysuje i robi muzykę. Pochodzi ze wsi Żytno. Jego muzyka to smutne lo-fi techno, przesterowane electro, dungeon synth i włochaty stary pies. Wydawał w Not Not Fun, Heimat Der Katastrophe, Syntetyku, Pointless Geometry i Brutażu. Muzykę Mchów można było usłyszeć w grze Cyberpunk 2077. Zaskórski jest również autorem komiksów, współpracuje z włoskim wydawnictwem Hollow Press. Oprócz tego, jako artysta, wystawiał w warszawskiej Zachęcie, Leto, galerii Piktogram.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.