III Festiwal Małej Literatury

sobota, 7 października 2023 - niedziela, 15 października 2023

  • sobota, 7 października 2023 - niedziela, 15 października 2023
  • Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

Przed nami fantastyczna literacka przygoda – 3 Festiwal Małej Literatury, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Na dzieci czeka program pełen literackich wrażeń: spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, koncert, wystawa, spacer literacki i inne niespodzianki – wręcz odlotowe!

Kogo spotkamy na Festiwalu Małej Literatury?
Festiwal Małej Literatury, który odbędzie się od 7 do 15 października 2023, to wydarzenie dedykowane najmłodszym czytelnikom, ich rodzicom oraz nauczycielom. W programie znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami i ilustratorami. Gościem Festiwalu będzie m.in.: Piotr Socha, autor książek „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud. Cuchnąca historia higieny”, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.
Na tle akwarelowej grafiki stoi autor książki "Brud" - Piotr Socha.

Balony w festiwalowej grafice nie są przypadkowe, bowiem podczas Festiwalu nie raz wzbijemy się w powietrzne przestworza. O historii lotnictwa opowie Jacek Ambrożewski, autor książki „Ale odlot!”, która zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. Nie zabraknie też opowieści o przygodach polskich lotników i lotniczek, które najmłodsi poznają dzięki Annie Litwinek, autorce książki „Awiatorzy”. A o dosłownie odltowy klimat Festiwalu zadba Aeroklub Krakowski, dzięki któremu maluchy z bliska będą mogły zobaczyć… szybowiec!
Grafika akwarelowa. W centrum książka "Awiatorzy"

Na Festiwalu przekonamy się, że marzenia są w zasięgu ręki i że wyobraźnia jest początkiem wielkich wyczynów i odkryć, ale i oczywiście bajek! Przeniesiemy się w świat „zmyślonych” historii. Pomoże nam w tym Maciej Szymanowicz, którego książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki. Ale to nie wszystko! Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa jego ilustracji.

Nie zabraknie także spotkania z uwielbianą przez dzieci krakowską autorką Barbarą Gawryluk, która stanie się naszą przewodniczką po Podhalu, a Mateusz „Gadający” Świstak, zabierze dzieci w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata.

Literatura wrażliwa
FML promuje też nowy wymiar czytelniczej wrażliwości i wykorzystanie biblioterapii w pracy z dziećmi. Opiekę nad blokiem spotkań Literatura wrażliwa objęło Wydawnictwo Wrażlive. Podczas Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht. Zaplanowana jest także premiera książki „Wrażliwiec”, czyli wrażliwego picturebooka o depresji, autorstwa Anny Machacz i Kamili Golec. Nie zabraknie także webinarów, skierowanych do nauczycieli.

Festiwal Małej Literatury to nie tylko spotkania
Festiwal to też warsztaty dla najmłodszych (m.in. nawiązujące do twórczości Fridy Kahlo), koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego czy rodzinny spacer śladem literackich tajemnic Prądnika Białego. A jeśli dobrze będziecie rozglądać się w miejskiej przestrzeni, to znajdziecie specjalne festiwalowe przesyłki z książkami. Będą czekać na czytelników w ramach akcji bookcrossingu.

Program Festiwalu Małej Literatury:


Sobota, 7 października
Godz. 10.30

Rodzinny spacer literacki po Prądniku: Skąd się biorą legendy?
Prądnik i legendy? Oczywiście! Przed nami mnóstwo opowieści o pisarzach i pisarkach z najbliższego sąsiedztwa i z różnych epok, które opowie Zofia Ozaist-Zgodzińska.
Wiek: 1 – 101
Wstęp wolny

Niedziela, 8 października
Godz. 15.00
/Sala kominkowa/
Spotkanie i warsztaty z Piotrem Sochą
Jak różnie w różnych okresach rozumiano pojęcia czystości i brudu? Czy kąpiel, może być niebezpieczna dla zdrowia? O tym opowie nam Piotr Socha, autor książek „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud”, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.
Wiek: 7+
Obowiązują zapisy.

Godz. 16.30
Podróże pościelotem
Warsztaty z Anną Machacz
Bajkowy pościelot pozwoli uczestnikom wzbić się w przestworza i podróżować nad magicznymi krainami. Dzieci będą się rozciągać jak koty, napinać mięśnie, dźwigać egzotyczne owoce i rozluźniać się, wtulając w miękką podłogę pościelotu.
Wiek: 3+
Wstęp wolny

Godz. 16.30 /Sala złota/
Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa
Spotkanie i warsztaty z Jackiem Ambrożewskim
Poznamy tajniki budowy szybowców, a za pomocą odlotowych eksperymentów sprawdzimy, jak to się dzieje, że balony i samoloty nie spadają. Książka „Ale odlot!” zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
Wiek: 6+
Obowiązują zapisy.

Godz. 18.00 /Sala kominkowa/
Koncert w wykonaniu Krakowskiego Chóru Dzięcięcego
Wstęp wolny

Poniedziałek, 9 października
Godz. 10.30 /Zajazd/
Julka i Janek w świecie emocji
Spotkanie dla rodziców poświęcone inteligencji emocjonalnej dzieci, oparte na książkach z serii "Julka i Janek" Wydawnictwa Zielona Sowa. Jak radzić sobie z emocjami dzieci? Jak zachęcać je do czytania? Po jakie tytuły sięgać? O tym opowie Katarzyna Piekarczyk, pedagog.
Wstęp wolny

Czwartek, 12 października
Godz. 18.00
Literacka dobranocka
Opowieści o tym, jak uratować planetę
Uwaga, nasza planeta znalazła się w niebezpieczeństwie! Co jej zagraża… a może kto? Wspólnie odpowiemy na to pytanie i poszukamy rozwiązań, a przy okazji odkryjemy nasze super zielone moce! Warsztaty oparte na książce „Opowieści o tym, jak uratować planetę”.
Wiek: 5+
Obowiązują zapisy

Piątek 13 października
Godz. 18.00

Marzenia. Fakty, mity, głupoty
Spotkanie z Maciejem Szymanowiczem i wernisaż wystawy ilustracji
Marzenia są w zasięgu ręki a wyobraźnia jest początkiem wielkich wyczynów i odkryć, ale i oczywiście bajek! Wspólnie przeniesiemy się w świat „zmyślonych” historii. Pomoże nam w tym Maciej Szymanowicz, którego książka „Marzenia” zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki.
Wstęp wolny

Sobota, 14 października
Godz. 16.00 /Zajazd-Galeria/
W świecie Fridy Kahlo
Warsztaty artystyczno-podróżnicze na podstawie książki „Mali Wielcy Fridy Kahlo”.
Wiek: 5-8
Obowiązują zapisy
 
Godz. 16.00 /Zajazd/
Literatura wrażliwa
Nie jesteśmy sami. Wrażliwy dialog z Moniką Szubrycht.
Spotkanie autorskie z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht, autorką książki „Szczęśliwa i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”.
Dla dorosłych
Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd/
Literatura wrażliwa
„Zasłużyć” na miłość. Wrażliwy picturebook o depresji
Tam, gdzie słowo nie sięga, pojawia się obraz, który można go odczytać na wielu poziomach. Premiera książki „Wrażliwiec”, stworzonej przez Annę Machacz i Kamilę Golec, wydanej przez Wydawnictwo Wrażlive”.
Dla dorosłych
Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd – sala teatralna/
Tego jeszcze nie było! Literacki stand-up dla najmłodszych
Mateusz „Gadający” Świstak zabierze Was w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata. Literacki stand-up to jazda bez trzymanki, która będzie świetną gimnastyką nie tylko dla głowy, ale i całego ciała!
Wstęp wolny

Niedziela, 15 października
Godz. 15.00 i 16.00
/Zajazd/
Rymowanki z Pomelody
Zabawa ze znanymi rymowankami i wierszykami dla najmłodszych i ich rodziców.
Wiek: 0-5 lat
Obowiązują zapisy

Godz. 16.00 /Zajazd/
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Spotkanie z Anną Litwinek
Poznajcie niesamowite historie poskramiaczy metalowych smoków, pilotów oblatywaczy, szybowników i kosmonautów! Posłuchacie opowieści o niezwykłych wyczynach, powietrznych figlach, a nawet o czekoladzie na stacji kosmicznej.
Wiek: 6+
Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd/
Podhale - Spotkanie z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim
Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. W fascynujący sposób opowiedzą o tym Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wiek: 5+
Wstęp wolny

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.