Krajobraz sąsiedzki - piknik sensoryczny

sobota, 14 października 2023, 09:00-13:00

  • sobota, 14 października 2023, 09:00-13:00
  • ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

Piknik sensoryczny w ARTzonie dla społeczności sąsiedzkiej, realizowany w ramach pomysłu partnerskiego Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni. Tematem przewodnim działań będzie “światło” i to jak z jego pomocą można twórczo eksperymentować. Najmłodsi pobawią się światłem, kolorem i cieniem podczas warsztatów sensorycznych, a nieco starsi będa mieli okazję poeksperymentowac z technikami fotograficznymi: cyjanotypią i fotografią otworkową.

Nasze doświadczenia ze światłem postaramy się podczas warsztatów połączyć z opowieściami o przyrodzie i krajobrazie sąsiedzkim domu kultury.

Zajęcia odbędą się wewnątrz budynku. Jednak, ze względu na specyfikę zajęć z fotografią otworkową, część związana z wykonaniem zdjęć realizowana będzie w ogrodzie.

W PROGRAMIE:

9:00-13:00
Camera obscura, foto-opowieść o krajobrazie sąsiedzkim
Warsztaty fotografii otworkowej dla osób pełnoletnich
Prowadzenie Marzena Kolarz
Czym jest camera obscura? To pudełko, wyciemnione wewnątrz z mini otworkiem na jednej ze ścianek. Właśnie takim pudełkiem możemy wykonać zdjęcia. Brzmi nieprawdopodobnie? Niemniej to prawda! Fotografia otworkowa to niezmechanizowana i pierwotna dziedzina fotografii, w której twórca i twórczyni wykorzystuje samodzielnie wykonaną camerę obscurę.
Zebrane materiały złożą się nas wystawę, którą zaprezentujemy podczas finału projektu “Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni”.
Marzena Kolarz - mieszka i pracuje w Krakowie. Jest artystką, fotografką, projektantką mody i mamą. Zajmuje się głównie fotografią - niemal każdą dziedziną, bada jej zakres i możliwości. Szczególnie interesuje się fotografią analogową i eksperymentalną, fotografią kreatywną, technikami historycznymi, fotografią otworkową oraz fotografią mody. Stara się świadomie wykorzystywać techniki fotograficzne do budowania własnych autobiograficznych opowieści. Od ponad 20 lat pedagożka i wykładowczyni fotografii. Obecnie adiunkta w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Uczestniczka wystaw zbiorowych, festiwali związanych z fotografią, autorka ponad 20 wystaw indywidualnych. Nagradzana i wyróżniana w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

10:00-11:00
Dotknij Światła - warsztaty sensoryczne dla dzieci 1-4 r. ż. wraz z rodzicami / opiekunami / opiekunkami
Prowadzenie Paulina Maciaszek
Opis: Ten warsztat to niezwykłe spotkanie ze światłem, kolorem i cieniem. Poznamy różne naturalne faktury, nieoczywiste przedmioty, poczujemy zapach drzew i zobaczymy blaski inspirowane kolorami słońca. Nasza sala zamieni się w kojącą przestrzeń, która naturalnie uruchomi potencjał zmysłu dotyku, słuchu a nawet zapachu. Będziemy doświadczać przestrzeni, ruchu i światłocieni, które uwolnią dziecięcą kreatywność i staną się pretekstem do eksperymentowania i zabawy.
Prowadzenie: Paulina Maciaszek - animatorka kultury, pedagożka, instruktorka warsztatów, specjalistka ds. edukacji kulturowej. Pomysłodawczyni i koordynatorka działań realizowanych w projektach “Dotknij sztuki - kultura dostepna dla dzieci” oraz “Zanim dotknę sztuki - kultura dostępna dla dzieci”. Kuratorka i współautorka wystawy „Ślad Sensoryczny” stworzonej z myślą o dzieciach z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Instruktorka ceramiki artystycznej i pomysłodawczyni programu ceramiki podróżniczej dla dzieci. Trenerka metody Smyko-Multisensoryka® oraz Sensoplastyka®.

10:00-11:30
Światłoczułe opowieści o krajobrazie - warsztaty cyjanotypii dla rodziców/opiekunów/opiekunek i dzieci od 6 r. ż.
Prowadzenie Mr Chlorophyll Art – KaZek Biernat
Cyjanotypia to jedna ze szlachetnych technik fotograficznych, wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. W ciemni lub słabo oświetlonym pomieszczeniu papier lub tkaninę pokrywa się roztworem soli żelaza, żelazocyjanku potasu i wody, co stwarza światłoczułą powierzchnię o żółtozielonym zabarwieniu. Po wysuszeniu podłoże jest naświetlane na słońcu lub pod lampą, metodą stykową. Zdjęcia robione w ten sposób nie wymagają aparatu a odbitki mają charakterystyczny odcień niebieskiego tzw. błękit pruski. Tworząc tą metodą wracamy do roku 1843 i postaci brytyjskiej botaniczki Anny Atkins.
Prowadzenie: Mr Chlorophyll Art – KaZek Biernat
Wszystkie moje botaniczne inspiracje pojawiły się podczas porannego, uważnego przemierzania okolicznych łąk i lasów. Odkąd zwolniłem krok, rozejrzałem się wokół i rozłożyłem ramiona, zobaczyłem całe otaczające piękno. Moja ścieżka zawodowa to praca z ludźmi podczas której często korzystam z elementów arteterapii. Obecnie jestem w fazie fascynacji cyjanotypią - idealną do utrwalania ulotnego piękna roślin. Ta pozornie prosta technika z XIX w. daje duże możliwości eksperymentowania, kreowania własnych światów a efekt zawsze zaskakuje.

***
Projekt partnerski Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni w ramach zadania Kreacje. W Sieci Kultury 2023

Więcej

zapisy_artzona@okn.edu.pl

Wstęp wolny, zapisy mailowe pod adresem: zapisy_artzona@okn.edu.pl. W treści maila prosimy tytuł warsztatu, w którym chcecie Państwo uczestniczyć, liczbę uczestników warsztatu lub spotkania - jeśli dotyczy warsztatów rodzinnych, wiek dziecka / dzieci (jeśli jest to aktywność skierowana do dzieci), adres mailowy kontaktowy, telefon do kontaktu oraz imię i nazwisko osoby zapisującej.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.