Fabryka Prezentów 2023

piątek, 8 grudnia 2023 - niedziela, 10 grudnia 2023

  • piątek, 8 grudnia 2023 - niedziela, 10 grudnia 2023
  • Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17
  • Apteka Designu, ul. Kopernika 19a, Kraków
  • Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Ruchome zabawki, choinkowe ozdoby, witraże i świąteczne skarpety, a także lasy w słoikach i roślinne kartki artystyczne – Fabryka Prezentów zaprasza dzieci i dorosłych na twórcze spędzenie grudniowego weekendu podczas warsztatów w Aptece Designu i Centrum Kongresowym ICE Kraków. 9 i 10 grudnia pomocnicy Świętego Mikołaja stworzą prawdziwe cudeńka, które na pewno zaskoczą każdą obdarowaną osobę. Dzień wcześniej, 8 grudnia, zziębnięci mali wędrowcy zostaną poczęstowani gorącą czekoladą w Pałacu Potockich podczas wydarzenia świąteczne miasteczko Homli.

Kto z nas nie marzył kiedyś o tym, by zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja? Teraz każdy będzie miał taką okazję – niezależnie od metryki!

Dwudniowe świąteczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych przybliżą tematykę tradycji ludowych, rękodzielniczych i świątecznych, będą również okazją do spędzenia czasu z najbliższymi. Podczas zajęć, których uczestnicy sami wykonają świąteczne prezenty, organizatorzy zachęcą do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnych tradycji oraz poszerzania wiedzy o designie i kulturze naszej „małej ojczyzny”.

Każde warsztaty będą podzielone na dwie części: teoretyczną, w której instruktorzy opowiedzą o danej dziedzinie twórczości, tradycjach czy rękodzielnictwie, oraz praktyczną, w której uczestnicy pod okiem prowadzących będą mogli wykonać oryginalne świąteczne prezenty.

Program:

Fabryka Prezentów rodzinna dla dzieci, ICE Kraków, 9 grudnia 2023, 10.00-14.30

Makramowe ozdoby na choinkę
godz. 10.00, 12.00

Warsztaty rękodzielnicze. Proste i efektowne ozdoby z bawełnianego sznurka upiększą każdą choinkę. Będzie można wykonać makramową choinkę  pięknego krasnala!
Prowadzenie: Justyna Florek
Warsztaty dla dzieci od 7 roku życia.

Skarpetki na choinkę
godz. 10.30, 12.30

Warsztaty krawieckie. Bombki, łańcuchy, lampki, aniołki, sopelki, wszystko pięknie, ale to już było. A może by tak przystroić bożonarodzeniowe drzewko jakimiś elementami odzieży, na przykład … kolorowymi skarpetkami? Nie tak dawno kilka spragnionych przygód skarpetek wyruszyło na podbój świata i zawładnęło wyobraźnią naszych milusińskich. Może teraz czas na podbicie choinki? Zapraszamy na warsztaty szycia choinkowych skarpetek, które sprawią, że Święty Mikołaj będzie pod wrażeniem i na pewno do każdej skarpeteczki wrzuci jakąś małą niespodziankę. Filcowe skarpetki na choinkę – to może być hit!
Prowadzenie: Anna Kwiatkowska / Fundacja Sztuki Nowej "Znaczy się"
Warsztaty dla dzieci od 7 roku życia.

Mój świat na desce
godz. 10.00, 12.00
Warsztaty stolarskie. Pobudźmy swoją niczym nieskrępowaną kreatywność i dowolność tworzenia. Wykonajmy obrazy na desce, korzystając z różnych technik i wykorzystując naturalne oraz upcyclingowe materiały.
Prowadzenie: Eko-Chatka
Warsztaty dla dzieci od 4 roku życia.

Naturalne świece
godz. 10.30, 12.30

Warsztaty rękodzielnicze.  Warsztaty z wyrobu świeć z węzy pszczelej, podczas których dzieci dowiadują się, skąd w ulu bierze się wosk, w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje oraz kiedy warto zapalić woskową pszczelą świecę.
Prowadzenie: Pasieka Galicja
Warsztaty dla dzieci od 4 roku życia.

Mikroleśny świat w słoiku
godz. 10.00

Warsztaty przyrodnicze. Podczas spotkania warsztatowego najmłodsi pod okiem instruktora stworzą świąteczny lat w słoiku. Na początku zajęć Dzieci zapoznają się z materiałem pochodzenia roślinnego, a następnie z techniką tworzenia mikroświatów.
Prowadzenie: Just in Nature
Warsztaty dla dzieci od 4 roku życia.

Witraże bożonarodzeniowe z Kraków Story
godz. 12.00

Kolorowe witraże wykonane za pomocą bibuły, arkuszy celofanowych i nieograniczonej wyobraźni. W trakcie warsztatów wykonamy witraże, które następnie będą mogły posłużyć jako element lampionu adwentowego bądź ożywić świąteczny wystrój.
Prowadzenie: Agnieszka Mazur
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat.

Za udział w każdym z warsztatów obowiązuje opłata 15 zł od uczestnika (za dziecko). Wejściówki można będzie pobrać i opłacić na stronie kbfbilety.krakow.pl od 29 listopada 2023 roku od godziny 14.00.
Współorganizatorem tego wydarzenie 9.12 jest Spółka Kraków 5020, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków

Fabryka Prezentów, edycja specjalna, Pałac Potockich, 8 grudnia 2023, 10.00-18.00

Pomóż nam zrobić unikatowe ozdoby na choinkę. Podczas edycji specjalnej Fabryki Prezentuj wyczarujemy piękne, naturalne bożonarodzeniowe ozdoby. Wykorzystamy do ich przygotowania takie materiały jak: bawełniany sznurek, laski cynamonu, drewniane koraliki, plastry drewna, ekologiczne farby. Potem wspólnie będziemy mogli udekorować żywą choinkę, które stanie w holu Pałacu Potockich. (nabór na warsztaty - zamknięty)

W piątek 8 grudnia o godzinie 16:00 Święty Mikołaj zaparkuje swoim czerwonym garbusem w Świątecznym Miasteczku HOMLA w Pałacu Potockich. Gorąca czekolada, świąteczne przysmaki, fabryka cukierków i… prezenty. Szczegóły i trasę Mikołaja w garbusie można znaleźć na Facebooku HOMLA.

Fabryka Prezentów dla młodzieży i dorosłych, Apteka Designu, 10 grudnia 2023, 15.30-18.00

Musujące kule do kąpieli
godz. 16.00
Warsztaty ekologiczne. Chcesz dowiedzieć się: jak powstają kule i jakie są właściwości olejków eterycznych? Będzie też okazja, aby stworzyć własną kompozycję zapachową i oryginalną, musującą kulę do kąpieli.
prow. Ewa Protasiewicz

Choinkowe kolczyki
godz. 15.30
Warsztaty sutaszu. Sutasz to rodzaj haftu, do wykonania którego wykorzystuje się kolorowe sznurki. Technika polega na artystycznym łączeniu kamieni i koralików z wielobarwnymi sznurkami i pozwala na tworzenie unikatowej biżuterii.
prow. Justyna Florek

Ruchome zabawki: Papuga
godz. 15.30
Warsztaty konstrukcyjne. Będzie to okazja, aby zmierzyć się z rolą rzemieślnika-projektanta i wykonać własnoręcznie ruchomą zabawkę – ptaszka kołyszącego się na drążku. Oryginalna zabawka, która posłuży za wzór, to ręcznie malowany bażant ze sklejki, który ma już prawie 100 lat. Choć mechanizm zabawki jest bardzo prosty, to obserwacja i wprawianie jej w ruch działa niezwykle wciągająco. Podczas warsztatu rodzice będą mogli pracować z różnymi technikami stolarskimi, modelarskimi i zdobniczymi. Ważnym zadaniem będzie znalezienie punktu ciężkości zabawki, dzięki któremu ptaszek będzie kołysał się w przód i w Tyl zachowując równowagę.
prow. Muzeum Zabawek

Drukowanie roślinami pocztówek
godz. 16.00
Warsztaty rękodzielnicze. Technika monotypii, czyli wydruku pojedynczych, artystycznych egzemplarzy. Matrycą w druku jest świeżo zerwana roślina. Nie stosujemy toksycznych materiałów. Używamy prasy walcowej, farby olejnej i bawełnianego papieru. Można wykonywać nieskończenie wiele odbitek.
prow. Litograf / Justyna Mazur-Kiwer

Na każdy z warsztatów obowiązuje opłata: 15 zł za uczestnika. Opłata za udział w warsztatach będzie dostępna na kbfbilety.krakow.pl od 29 grudnia 2023, godz. 14.00.

UWAGA!!!
Na warsztaty można przyjść z dzieckiem, ponieważ w czasie ich trwania dla najmłodszych w Czytelni Apteki będą zorganizowane zajęcia warsztatowe, które poprowadzą edukatorzy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Aktywne czytanie z MOCAK-iem: Baśnie Andersena
godz. 15.30
Na warsztatach Aktywne czytanie wspólną lekturę uzupełniają zabawy angażujące różne zmysły początkujących czytelników. Proces czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w opowieści. Dzięki zajęciom mają oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi historiami, ale także dostrzec w książce możliwość przeżycia przygody.
Bez wejściówek, wstęp wolny

***

Partneren wydrzenia Fabryka Prezentów 2023 jest HOMLA

Więcej

Za udział w każdym z warsztatów obowiązuje opłata 15 zł od uczestnika. Wejściówki można będzie pobrać i opłacić na stronie kbfbilety.krakow.pl od 29 listopada 2023 roku od godziny 14.00.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.