Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych

niedziela, 24 marca 2024, 15:00 - niedziela, 19 maja 2024

  • niedziela, 24 marca 2024, 15:00 - niedziela, 19 maja 2024
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zorganizowana w salach wystawowych Pałacu Krzysztofory pokonkursowa wystawa drzewek zaprasza do odkrycia historii emausowego drzewka i pozwala przez chwilę poczuć atmosferę dawnych zwierzynieckich odpustów.

W 2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Był to swego rodzaju eksperyment sprawdzający, czy na bazie nieco zapomnianej już zabawki odpustowej można stworzyć rzecz nową, twórczo przetworzoną przez współczesność, ale tkwiącą głęboko w tradycyjnej symbolice drzewka życia. Może nawet z pewną obawą oczekiwaliśmy na pierwsze prace, ale kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Drzewko emausowe zaczęło być rozpoznawalnym symbolem Wielkanocy w Krakowie, stając się również jednym z elementów świątecznych, wiosennych dekoracji w przestrzeni miasta.

Zorganizowana w salach wystawowych Pałacu Krzysztofory pokonkursowa wystawa drzewek zaprasza w głąb, do odkrycia (nomen omen) korzeni emausowego drzewka. Krótka historia Zwierzyńca, ukazana poprzez obrazy, przeniesie nas pod wzgórze św. Bronisławy, a zebrane na muzealnym kramie dawne emausowe zabawki pozwolą przez chwilę poczuć atmosferę dawnych zwierzynieckich odpustów. Ale główną rolę na wystawie grają oczywiście tegoroczne prace konkursowe, przygotowane przez ich twórców w sześciu kategoriach. Podziwiając kunszt autorów oraz poszukując dodatkowych, ukrytych znaczeń w tych krakowskich symbolach odrodzenia i nadziei na wiecznie powracającą wiosnę, można również wyrazić swoją opinię i wybrać spośród prac najpiękniejszą. Głosowanie publiczności będzie trwało przez cały czas otwarcia wystawy, aż do 19 maja.

Najmłodsi zaś mogą eksplorować wystawę, podążając za wskazówkami czarnego kota Włodka, który wyjaśni, z czego powinno się składać prawdziwe drzewko emausowe.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana publikacja: „Słów parę o drzewku”, gdzie znaleźć można historię powstania tego zwyczaju, przypomnieć sobie wszystkie poprzednie edycje konkursu wraz z ich laureatami, a także krótki instruktaż jak wykonać emausowe drzewko, co może być pomocą przed kolejnym konkursem.

Na plakacie drzewko autorstwa Roberta Frasika, Barbary Frasik i Joanny Bochenek, które w 2023 roku otrzymało I miejsce w kategorii dorosłych. Obecnie w zbiorach Muzeum Krakowa.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.