Wystawa w dawnym kazimierskim ratuszu przenosi w świat dawnej polskiej wsi, zarówno w jej codziennej, jak i odświętnej odsłonie.
W muzeum ulokowanym w budynku dawnego kazimierskiego ratusza przeniesiemy się w przeszłość – w zaginiony bezpowrotnie świat XIX-wiecznej wsi. Na wystawie Polska kultura ludowa prezentowane są zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie, które z jednej strony przywołują zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, a z drugiej opowiadają o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami i magią. Zajrzymy do wnętrza tradycyjnej izby, warsztatu rzemieślnika, a także prześledzimy roczny cykl obrzędowy i obejrzymy towarzyszące różnym świętom paradne stroje… W muzeum można także obejrzeć wystawę dzieł sztuki ludowej powstałych w ciągu kilku wieków. Większość prac jest anonimowych, ale znajdziemy tu też przykłady niezwykłej wyobraźni uznanych polskich artystów sztuki naiwnej XX wieku, w tym najbardziej popularnego Epifana Drowniaka – Nikifora. Po prezentacji prowadzą wybrane teksty polskiego poety-noblisty Czesława Miłosza.
W muzeum – nie tylko w ratuszu, ale także w położonym przy ul. Krakowskiej 46 Domu Esterki – prezentowane są również wystawy czasowe.
Bilety: normalne 18, ulgowe 10 zł, wstęp wolny we wtorek