Dożynkowy solny zielnik

Druga połowa sierpnia, tuż po żniwach, to czas, w którym odbywają się dożynki. Z tej okazji proponujemy wykonanie dożynkowego solnego zielnika, w którym zamkniemy kłosy zbóż, trwa i ziół. Zanim zabierzemy się to pracy, trzeba wybrać się na spacer i poszukać skoszonego pola, na ktrym znajdziemy kłosy zbóż, a także warto wybrać się na kwietne łąki, gdzie nie zabraknie kwitnących traw, ziół i kwiatów.

Po powrocie do domu rozłóżcie wszystkie rośliny na ręczniku papierowym lub gazecie, przykryjcie je drugim ręcznikiem lub gazetą i połóżcie na to ze 2 większe książki. W ten sposób rośliny się nie zmarszczą, podczas przygotowywania masy solnej.

Teraz przygotujcie:

Potrzebujemy:

  • mąkę (pół szklanki)
  • sól (pół szklanki)
  • wodę (1/4 szklanki)
  • barwniki spożywcze (opcjonalnie)

   a także:

  • sznurek,
  • nożyczki.

Wykonanie:

Z mąki, soli i wody należy wyrobić jednolitą masę (jak na ciasto). Można ją podzielić na dwie część i wtedy do jednej z nich dodać np. barwnik spożywczy – proponujemy jasny kolor, aby nie zdominował on naszych roślin).

Następnie tworzymy dwie kule masy solnej i delikatnie wałkiem albo rękoma formujemy z nich kształt koła ok 1cm grubości. Warto to zrobić na desce albo grubej folii, wtedy łatwiej będzie zdjąć wyschniętą pracę.

Układamy kawałki zebranych roślin i mocno przyklejamy/wciskamy do masy solnej. Na górze za pomocą słomki albo patyczka robimy dziurkę na sznurek.

Tak przygotowane dzieło pozostawiamy do wyschnięcia. Trwa to zwykle około 2-3 dni.  Po wyschnięciu z obydwu stron, przewlekamy przez dziurkę sznurek i możemy powiesić nasz dożynkowy solny zielnik na ścianie.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.