Czas pełen książek (rekomendacje kulturalne 14-21.10)

14 października 2021

Druga połowa października w Krakowie (Mieście Literatury UNESCO) od wielu już lat nieodmiennie jest kopalnią skarbów i rajem dla miłośników dobrej książki! Dzieje się tak za sprawą Festiwalu Conrada, które przygotowało specjalne pasmo dla dzieci oraz Targów Książki w Krakowie. Tym razem dołączyły do nich Festiwal Małej Literatury, Wymiana książek dla dzieci i szereg warsztatów literackich. Będzie się działo.

Pozostałe sztuki (film, teatr, muzyka) nie pozostają im dłużne. Polecamy zwłaszcza Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”, a dla chcących złapać jesienne promienie słońca są też… spacery i gry terenowe! Napełnijcie głowy kulturą.

LITERATURA
Pasmo dla dzieci i rodzin na Festiwalu Conrada
17-24 października 2021
Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada wykreślamy, sondujemy i odmalowujemy naturę przyszłości. A nikt nie ma natury bardziej eksperymentalnej od dzieci! Konstruktorki i myśliciele, do których świat należy, wezmą sprawy w swoje ręce, by pokazać dorosłym, jak może być.
http://kidsinkrakow.pl/40905-krakow-pasmo-dla-dzieci-i-rodzin-na-festiwalu-conrada

Urodziny Zgody 7. Wymiana książek dla dzieci
16-17 października 2021, 12:00-16:00
InfoKraków Zgody 7, os. Zgody 7, Kraków
Czy Wasze domowe półki uginają się od książek, z których najmłodsi już wyrośli? A może bajkę czytaną codziennie do poduszki znacie na pamięć i chętnie podacie ją dalej? Zapraszamy na wymianę książek dla dzieci – Wasi milusińscy będą mieli okazję, żeby odświeżyć domową biblioteczkę i dać swoim książkom drugie życie! Zachęcamy, żeby to dzieci same wybrały tytuły do wymiany.
https://www.facebook.com/events/155188860150821

Festiwal Małej Literatury
10-2 października 2021
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Każda książka to niezwykła podróż pełna barwnych krain, niespodziewanych przygód i mądrych doświadczeń. Wierzymy, że dobra lektura rozwija, bawi i uczy małych czytelników.Festiwal Małej Literatury to nie tylko nowe święto literatury dla dzieci, ale i wydarzenie o nowym wymiarze czytelniczej wrażliwości. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, debata, czy webinary dla nauczycieli.
http://kidsinkrakow.pl/40529-krakow-festiwal-malej-literatury

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
14-17 października 2021
EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9
Jak co roku, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® odbędą się w październiku, lecz tym razem rozpoczną się nieco wcześniej niż w latach poprzednich. Zapoznajcie się z nową datą, a także – z nieziemską szatą graficzną wydarzenia!
Jak powiedział Mahatma Ghandi: Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości. Dlatego czym prędzej zapiszcie w swoich terminarzach datę 14–17 października roku, by nie zapomnieć o jednej z najważniejszych imprez czytelniczych w kraju. W myśl tej zasady zespół Targów już teraz opracowuje kolejną edycję, ponieważ to, jak przygotuje ją dziś, zaowocuje fantastycznie zorganizowanym świętem książki na jesień! A czego możemy spodziewać się w tym roku?
http://kidsinkrakow.pl/38589-krakow-24-miedzynarodowe-targi-ksiazki-w-krakowie

Art festiwal
15-16 października 2021, 17:30
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
Art festiwal dla rodzin z dziećmi, czyli czas artystycznych doświadczeń i odkryć adresowany do najmłodszych, ich rodziców i opiekunów. Cykl warsztatów artystycznych. W programie: warsztaty literackie Michała Zabłockiego, tworzenie instrumentów muzycznych, sztuka ziemi, rodzinny teatr tańca i warsztaty fotograficzne.
http://kidsinkrakow.pl/40901-krakow-art-festiwal

Dam Ci nauczkę! Czy można nauczyć się latać?
16 października 2021, 12:00
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Spotkanie z Janem Hoffmanem z Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Księgarnia Pod Globusem zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty o aerodynamice. Zastanowimy się, dlaczego jedne zwierzęta i przedmioty latają, a inne nie. Dowiemy się, skąd się bierze wiatr i co to jest ten halny. O lataniu opowie nam Jan Hoffman – legenda Muzeum Lotnictwa w Krakowie, znawca i popularyzator historii konstrukcji lotniczych. Pomocą będzie dla nas pięknie zilustrowana książka „Wiatr” Anny Skowrońskiej. Warsztaty poprowadzi wytrwała poszukiwaczka odpowiedzi na bardzo trudne pytania – Ewa Stanek-Misiąg.
http://kidsinkrakow.pl/40841-krakow-dam-ci-nauczke-czy-mozna-nauczyc-sie-latac

Godziny Rodziny
17 października 2021, 16:00
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15
Zapraszamy na Godziny Rodziny i „Inną Bajkę", która tym razem odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Podskoki i wykręty".
W najbliższą niedzielę wyjątkowo o godz. 16.00 usłyszycie opowieść Oli Barczyk "Córy Wiatru Południowego”.
Wiatr Południowy poślubił Zorzę Polarną. Ach, co to był za ślub! Zjechali goście z całego świata- z północy i z… południa. Na weselu goście jednocześnie lepili bałwana, jeździli na łyżwach i budowali zamki z piasku, wylegując się w kostiumach kąpielowych nad brzegiem bardzo ciepłego morza. Nikt się nie nudził i każdy robił to co lubi…
http://kidsinkrakow.pl/41056-krakow-godziny-rodziny-inna-bajka

Rodzinna Niedziela: Bah Bah. Iran dla dociekliwych
17 października 2021, 11:00
Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
Spotkanie i warsztaty z autorem, Albertem Kwiatkowskim. Spalone słońcem pustynie i cieniste ogrody; kopalnie turkusów i gwarne bazary; zasypane piaskiem zigguraty sprzed tysięcy lat i gliniane miasta podobne do labiryntów – witajcie w Iranie!
http://kidsinkrakow.pl/40962-krakow-rodzinna-niedziela-bah-bah-iran-dla-dociekliwych

TEATR
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”
14-17 października 2021
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15
Mądre i zabawne, twórcze i interaktywne – już po raz kolejny w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” (14-17 października) w Krakowie zagoszczą najlepsze spektakle przeznaczone zarówno dla całkiem małych, jak i trochę większych miłośników Melpomeny.
http://kidsinkrakow.pl/40757-krakow-miedzynarodowy-festiwal-teatrow-dla-dzieci-podskoki-i-wykrety

Ładne kwiatki
15-18 października 2021
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
To opowieść o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga. W krainie kwiatów pojawia się potwór.
Pe… – lepiej nie wymawiać jakie ma imię. Kwiaty najpierw wpadają w popłoch, a potem po naradzie u Królowej Róży postanawiają stawić czoła wrogowi. To opowieść także o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga. Bratek, Tulipan, Chryzantema, Kaktus, Gerbera są tu kwiatami nie tylko o odmiennym wyglądzie, ale także o różnym usposobieniu.
http://kidsinkrakow.pl/1203-krakow-ladne-kwiatki

Sobotni poranek z teatrem i plastyką
16 października 2021, 11:00
Klub Krzesławice, ul. Wańkowicza 17
Jesień dla dzieci zapowiada się wesoło i kolorowo. A zadba o to Klub Krzesławice, który organizuje warsztaty “Twórcze kombinowanie” i zaprasza wszystkie dzieciaki do kreatywnej zabawy. Przedstawienie "Prawdziwy skarb" zaprezentuje Teatr Eden z Wieliczki, a o 12:00 mamy w planach maksymalnie wykorzystać możliwości… drewnianej łyżki, z której będziemy tworzyć kukiełki - jawajki.
http://kidsinkrakow.pl/40749-krakow-sobotni-poranek-z-teatrem-i-plastyka

Komedia familijna "Gino i Suzi. Kucharze"
16 października 2021, 16:00
Teatr Praska 52, ul. Praska 52
Gino i Suzi, sympatyczna komediowa para, powraca tym razem jako szefowie kuchni! W ich wytwornej restauracji gotuje się w rytmie swingu, aby zadowolić wymagające podniebienia gości. Jednak pewnego dnia, jak to czasami bywa, czar doskonałej kuchni pryska. Nowe, zaskakujące w swoim pojawieniu się zamówienie, choć z pozoru proste, staje się dla nich prawdziwym wyzwaniem.  Kolejne próby ratowania potrawy kończą się fiaskiem, a wszystko zmierza do kulinarnej klęski.
http://kidsinkrakow.pl/40744-krakow-komedia-familijna-gino-i-suzi-kucharze

Marionetki Clowna Pinezki
17 października 2021, 16:00
Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50
Spektakl tworzą Marionetkowe Gwiazdy, które występowały w różnych spektaklach Teatru Pinezka przez ostatnie 30 lat. Wszystkie są ręcznie robione przez Przemysława Grządzielę – dyrektora. Clown Pinezka objechał z nimi prawie cały świat i zdobył bardzo wiele nagród na różnych festiwalach. Dodatkową atrakcją jest muzyka na żywo z oryginalnej hiszpańskiej katarynki „barrel piano” Flaventia.
http://kidsinkrakow.pl/40876-krakow-marionetki-clowna-pinezki

MUZYKA
FMF4Kids: Agi Bagi
21 października 2021, 13:00
Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17
FMF4Kids, czyli koncert z muzyką z Agi Bagi, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych. Przygody Bodzia i Zibiego na planecie Agi Bagi to niezwykle popularna produkcja , od lat obecna w stacjach telewizyjnych i platformach przeznaczonych dla dzieci – od TVP ABC czy Polsat JimJam po Strefę Bajek i Netflixa. Najmłodsza widownia FMF będzie mogła usłyszeć dobrze znane sobie głosy Magdy Mitoń, Kasi Tarkowskiej i Michała Ostrowskiego, którzy wystąpią wraz z zespołem.
http://kidsinkrakow.pl/40034-krakow-fmf4kids-agi-bagi

Festiwal 7xGospel 2021: Koncert Finałowy
17 października 2021. 18:00
Karcher Hala Cracovia / Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, al. Focha 40, Kraków
Szesnasta edycja Festiwalu 7xGospel odbędzie się w dniach 11–17 października 2021 roku. Wydarzenie to tydzień wypełniony koncertami i warsztatami muzyki gospel. Podczas koncertu finałowego wystąpią: uczestnicy Warsztatów A Capella i Michał Matuszewski, uczestnicy Warsztatów dla Muzyków i instruktorzy Szymon Markiewicz, Łukasz Giergiel, Marcin Chatys, uczestnicy 23. Warsztatów Gospel w Krakowie oraz Dathan Thigpen i Wayne Ellington.
http://kidsinkrakow.pl/40594-krakow-festiwal-7xgospel-2021

Koncert gordonowski "Muzyczne podróże malucha: Światowe zwierzęta"
16 października 2021, 10:00
Dwór Czeczów, ul. ks. Popiełuszki 36
Koncert umuzykalniający z cyklu „Muzyczne podróże malucha: Światowe zwierzęta" dla dzieci w wieku do 6 lat oraz rodziców w oparciu o teorię uczenia się muzyki prof. E. E. Gordona.
http://kidsinkrakow.pl/40879-krakow-koncert-gordonowski-muzyczne-podroze-malucha-swiatowe-zwierzeta

Spektakl muzyczny „Co dziadek i babcia śpiewali kiedy byli mali”
17 października 2021, 10:00
Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopiańska 62
Przedstawienie grane jest z muzyką wykonywaną na żywo. W programie piosenki dla dzieci, które były popularne i śpiewane w poprzednim stuleciu między innymi: Praczki, Miała baba koguta, My jesteśmy krasnoludki, Wyleciał ptaszek z Łozbowa usiadł na rynku Krakowa. Kabaretowa interpretacja znakomitych krakowskich aktorek Marty Saciuk i Iwony Konieczkowskiej przypadanie do gustu zarówno najmłodszej widowni, ale także babciom i dziadkom, którzy będą mogli sobie przypomnieć, co śpiewali zarówno w przedszkolu, jak i piaskownicy.
http://kidsinkrakow.pl/40427-krakow-spektakl-muzyczny-co-dziadek-i-babcia-spiewali-kiedy-byli-mali

Alicja w krainie opery
17 października 2021, 10:00
Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
Opera Krakowska zaprasza na warsztaty edukacyjne Alicja w krainie opery – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–9 lat. Zabawne, tajemnicze, bajkowe spotkania nawiązujące do znanej historii Alicji w Krainie Czarów są świetną okazją, aby dzieci poznały operę od innej strony. Przechodząc przez dziurkę od klucza, wejdą do magicznej krainy, w której odkrywać będą operowe sekrety.
http://kidsinkrakow.pl/40683-krakow-alicja-w-krainie-opery

WYSTAWY I WARSZTATY
Wystawa Pająków w Bonarce
od 9 września 2021
Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11
Najbardziej egzotyczną wystawę w Polsce. Czy pająk jest taki straszny, jak go malują? Okazuje się, że nie! Przekonaj się sam, a przy tym poznaj ponad 60 żywych osobników, które czekają na Ciebie w BONARKA CITY CENTER.
http://kidsinkrakow.pl/40870-krakow-wystawa-pajakow-w-bonarce

Pokolenia Małych Słowianek - portrety
6 października 2021 - 29 listopada 2021
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1
Ekspozycja zawiera portrety dzieci, uczestników Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” im. druhny Władysławy Marii Francuz w latach 2019 i 2020, wraz ze swoimi rodzicami lub krewnymi - wychowankami zespołu z ubiegłych lat.
http://kidsinkrakow.pl/40911-krakow-pokolenia-malych-slowianek-portrety

Warsztaty na wynos
14 października 2021, 11:00-19:00
Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2
Laboratorium obiektu to seria działań międzypokoleniowych zapoznających uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę obiektów teatralnych: rekwizytów, kostiumów, materialnych resztek.
We współpracy z twórcami i twórczyniami z całej Polski Cricoteka przygotowała 10 pakietów zachęcających do odkrywania świata teatru i sztuki w różnych okolicznościach: w domu, na łące, w mieście.
http://kidsinkrakow.pl/40493-krakow-warsztaty-na-wynos

Etnograf na tropie – gra w przestrzeni wystawowej
16 października 2021, 09:00
Muzeum Etnograficzne, pl. Wolnica 1, ul. Krakowska 46
Warsztaty poświęcone historiom z odległych stron, które można odtworzyć dzięki przedmiotom znajdującym się w Krakowie oraz lokalnym opowieściom, po które etnograf musi wyruszyć w daleką drogę. W wir etnograficznej przygody wciągną nas eksponaty znajdujące się na wystawie Syberia. Głosy z Północy oraz nieudostępniane na co dzień obiekty z syberyjskiej kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W jej trakcie zmierzymy się z wyzwaniami czyhającymi na uczestników badań terenowych. Przekonamy się, co łączy warsztaty pracy etnografa i detektywa. Będziemy ćwiczyć stawianie hipotez, wyciąganie wniosków i zadawanie pytań. Badać tropy, łączyć strzępy informacji i dawać się zaskakiwać. Efekty naszych poszukiwań udokumentujemy na kartach własnoręcznie wykonanych notatników.
http://kidsinkrakow.pl/40846-krakow-etnograf-na-tropie-gra-w-przestrzeni-wystawowej-dla-dzieci-w-wieku-69-lat

Sobotnie poranki witrażowe: Wiatraki
16 października 2021, 10:00
Muzeum Witrażu, al. Krasińskiego 23
W trakcie warsztatów samodzielnie zbudujemy wiatraki, które przy odrobinie światła i wiatru rozświetlą pomieszczenia mnóstwem barw, niczym ruchome witraże.
http://kidsinkrakow.pl/40360-krakow-sobotnie-poranki-witrazowe-pazdziernik-2021

MINIspotkania ze sztuką: KOZAK
17 października 2021, 12:30
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
MINIspotkania ze sztuką to zajęcia organizowane w zabytkowych przestrzeniach MCK. Cykl kreatywnych i pełnych pomysłów niedzielnych warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat. Warsztaty plastyczne skoncentrowane są na jednym pojęciu charakterystycznym dla aktualnej ekspozycji – szukaniu dla niego znaczeń i tworzeniu wiążącego się z nimi obiektu.
http://kidsinkrakow.pl/40506-krakow-minispotkania-ze-sztuka

W PLENERZE (dosłownie i w przenośni)
Rodzinna gra terenowa dla superbohaterów
8-31 października 2021
InfoKraków Zgody 7, os. Zgody 7, Kraków
Odkryj zielone zakątki Nowej Huty z zupełnie innej perspektywy. Przygotuj się na połączenie zabawy, edukacji i spaceru w jedną przygodową całość. Tym razem zapraszamy do odwiedzenia parku im. Stefana Żeromskiego, opactwa oo. Cystersów w Mogile oraz parku Klasztorna. Wszystkie zadania wymagają użycia Twoich supermocy. Gra pomoże praktykować uważność – będziesz obserwować i wykorzystasz swoje zmysły do wykonywania zadań.
http://kidsinkrakow.pl/40937-krakow-rodzinna-gra-terenowa-dla-superbohaterow

Wszystkie drogi prowadzą do... Krakowa!, spacer edukacyjny
16 października 2021, 11:00
Brama Floriańska, ul. Floriańska
Poznawanie miasta i nauka partycypowania w wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez kbf w ramach Kids in Kraków to główne założenia projektu „Odkryj Kraków”.
W miejscu obecnego placu Świętego Ducha (koło Teatru im. J. Słowackiego) był kiedyś plac targowy, po którym została zabytkowa studnia, a później dworzec autobusowy, na którego pamiątkę na skwerze stanęło 7 zegarów (podobnych do tych znajdujących się tu kiedyś). Wskazują one godzinę w siedmiu różnych miastach: Krakowie, Edynburgu, Rochester, San Francisco, Cusco, Lwowie oraz Tibilisi.
http://kidsinkrakow.pl/40904-krakow-wszystkie-drogi-prowadza-do-krakowa-spacer-edukacyjny

Zajęcia pod mikroskopem
14 października 2021, 16:00
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, Park Lotników Polskich, al. Pokoju 68
Na zajęciach z mikroskopami sprawdzimy co można znaleźć w kropli wody. Własnoręcznie stworzymy próbki do analizy.
Postaramy się wypatrzeć organelle komórkową u roślin i nauczymy się podstaw mikroskopowania.
http://kidsinkrakow.pl/40861-krakow-zajecia-pod-mikroskopem

Czy każda skała to kamień? - spacer edukacyjny
16 października 2021, 12:00
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ zaprasza na spacer edukacyjny po wystawie geologicznej.
http://kidsinkrakow.pl/41041-krakow-czy-kazda-skala-to-kamien-spacer-edukacyjny

Patyczaki, spotkanie z przyrodnikiem
17 października 2021, 12:00 i 13.00
Harcownia, ul. Halszki 28
Tym razem plener przychodzi do Harcownii. Wyjątkowe zajęcia przyrodnicze z wyjątkowym Panem Maćkiem powracają po wakacyjnej przerwie :). Tym razem będziemy poznawać niezwykłe zwierzęta jakimi są straszyki i patyczaki.
http://kidsinkrakow.pl/41050-krakow-patyczaki-spotkanie-z-przyrodnikiem

Dary jesieni – Święto ziemniaka
17 października 2021, 15:30
Klub Herkules, ul. Tokarzewskiego 29
Nie ma się co oszukiwać - ziemniak jest jednym z najpopularniejszych warzyw w naszych domach. Robimy z niego zupy, dodajemy do drugiego dania na tysiąc różnych sposobów. W Klubie Herkules uznaliśmy, że w takim razie zrobimy mu (i sobie) święto! Dlatego 17 października o godz. 15:30 odbędzie się kolejna VI już edycja rodzinnej imprezy dla mieszkańców Dary jesieni - święto ziemniaka.
http://kidsinkrakow.pl/40752-krakow-dary-jesieni-swieto-ziemniaka

FILM
Czytamy i oglądamy w Agrafce: Ella Bella Bingo
17 października 2021, 11:00
Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8
Czytamy:  Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci | Leo Bormans
Oglądamy: ELLA BELLA BINGO | Elleville Elfrid, reż. Atle Solberg Blakseth, Frank Mosvold, Norwegia 2020, 75’
Bingo! Ella Bella i Henry to nierozłączni przyjaciele. Głowy pełne pomysłów dają im mnóstwo frajdy. Jednak, gdy w okolicy pojawia się bajerancki Johnny, wszystko się zmienia. Czy prawdziwa przyjaźń przetrwa?
http://kidsinkrakow.pl/41043-krakow-czytamy-i-ogladamy-w-agrafce-ella-bella-bingo

Baranki Dzieciom: Porwanie Baltazara Gąbki
17 października 2021, 11:00
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
Na ekranie "Porwanie Baltazara Gąbki", a po seansie zapraszamy na warsztaty warsztaty plastyczne (prowadzenie: Agnieszka Doniec).
PORWANIE BALTAZARA GĄBKI - zestaw bajek V, 49' +  warsztaty plastyczne, 60'
http://kidsinkrakow.pl/41045-krakow-baranki-dzieciom-porwanie-baltazara-gabki

Mała Kika: Słoń Benjamin
17 października 2021, 12:00
Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18
Na dobry początek dla młodych widzów co niedzielę o 12.00 polskie i nie tylko filmy animowane. Towarzyszą im będą warsztaty rozwijające wyobraźnię.
SŁOŃ BENJAMIN | Benjamin Blumchen, reż. Tim Trachte, Niemcy 2019, 91’
Nareszcie wakacje! Otto nie może się doczekać, aby spędzić najbliższe tygodnie ze swoim najlepszym przyjacielem Słoniem Benjaminem w zoo. Jednak jego dobry humor jest zakłócany przez zmartwienia dyrektora zoo, który pilnie potrzebuje pieniędzy na konieczne naprawy.
http://kidsinkrakow.pl/41044-krakow-mala-kika-slon-benjamin

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.