17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

środa, 22 maja 2024 - niedziela, 26 maja 2024

  • środa, 22 maja 2024 - niedziela, 26 maja 2024
  • TAURON Arena Kraków, ul. Lema 7
  • Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1
  • Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
  • Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1

1670, Chłopi czy Znachor – to tylko kilka spośród tytułów, które wypełnią ICE Kraków słowiańską energią, a podczas międzynarodowej gali usłyszymy też utwory z tak głośnych filmów jak Napoleon, Obiecująca. Młoda. Kobieta, Spider-Man: Poprzez multiwersum czy Wieloryb. Nie zabraknie specjalnego wydarzenia z okazji 30-lecia Listy Schindlera i 70. urodzin zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala. Niezwykle różnorodny program tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie uzupełnią nowe interpretacje klasycznych tematów z Gwiezdnych wojen, Interstellar czy Łowcy androidów.

W dniach 22–26 maja krakowskie sale koncertowe wypełnią się najpiękniejszą muzyką tworzoną na potrzeby filmów, seriali i gier wideo. Program festiwalu organizowanego przez Miasto Kraków, KBF i RMF Classic obejmuje zarówno najgorętsze tytuły ostatnich sezonów, jak i niezapomniane klasyki. Finałem obfitującego w wydarzenia tygodnia będzie koncert Disney. Król lew – film z muzyką na żywo w TAURON Arenie Kraków. Na specjalne zamówienie FMF po raz pierwszy w Europie zabrzmi pełna ścieżka dźwiękowa z animacji z 1994 roku.

30 lat Listy Schindlera i 70 lat Elliota Goldenthala
Szczególnie uroczystym momentem tegorocznego FMF będzie koncert Traces of Memory, którego program nawiązuje do 30-lecia polskiej premiery Listy Schindlera – arcydzieła Stevena Spielberga z oscarową muzyką Johna Williamsa. Usłyszymy także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i kultowego zespołu Kroke, który już od trzydziestu lat eksploruje różnorodne brzmienia, zwłaszcza tradycję klezmerską. Część koncertu zostanie poświęcona zdobywcy Oscara Elliotowi Goldenthalowi, który odwiedzi FMF, by świętować 70. urodziny. Wydarzenie zaplanowane na 22 maja jest organizowane wspólnie z Filharmonią Krakowską, której muzycy gwarantują znakomite wykonanie, oraz z obchodzącym swoje 50-lecie Konsulatem USA w Krakowie.

„Nakręcona w Krakowie Lista Schindlera, nagrodzona aż siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami, to jeden z najbardziej przejmujących filmów podejmujących temat Zagłady Żydów. Również ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa, nasycona motywami z muzyki klezmerskiej, należy do najpiękniejszych w dziejach kina. Solowe partie wykona dla nas Agata Szymczewska – jedna z najważniejszych polskich skrzypaczek. Tego samego wieczora usłyszymy także III symfonię Elliota Goldenthala. Dzieło odnosi się do epoki stanu wojennego, kiedy komunistyczna dyktatura starała się powstrzymać proces demokratyzacji. To tylko dwa spośród utworów, które złożą się na koncert wyrazisty pod względem muzycznym, a zarazem niosący pacyfistyczne przesłanie” – mówi dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

Międzynarodowe osobowości i słowiańskie tradycje
23 maja FMF zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wydarzenie International Gala: Individuals. To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać twórczość oryginalnych kompozytorów średniego pokolenia. Daniel Pemberton, Martin Phipps, Rob Simonsen i Anthony Willis to postaci cieszące się już ogromnym uznaniem w branży i nominowane do prestiżowych nagród. Najwyższy czas, by ich muzyką w doskonałym wykonaniu Sinfonietty Cracovii zachwyciła się także polska publiczność. Usłyszymy więc monumentalną grę fletów z Wieloryba Darrena Aronofsky’ego, niepokojące motywy z Saltburn i Obiecującej. Młodej. Kobiety, królewskie brzmienia z obsypanego nagrodami Napoleona Ridleya Scotta, a także przejmującą piosenkę z Procesu siódemki z Chicago. Wielkich emocji dostarczy dynamiczna i pełna elektronicznych efektów muzyka do Spider-Mana: Poprzez multiwersum.

A w jakiej formie są rodzimi twórcy muzyki do filmów, seriali i gier? Najciekawsze spośród ukazujących się ostatnio tytułów stanowią dobitny dowód kunsztu i wyobraźni. Okazją, by się o tym przekonać, będzie wydarzenie Polish Gala: Modern Roots, zaplanowane na 25 maja.

„Jednym z ważniejszych trendów jest dziś poszukiwanie inspiracji w słowiańskiej muzyce ludowej. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć suity z filmu Chłopi, który szturmem zdobył sale kinowe, zachęcając do ponownego odkrywania naszej tradycji. Ogromny udział w tym sukcesie miała ścieżka dźwiękowa, doceniona przez jurorów takich nagród jak Orły, O!Lśnienia czy MocArty. Porywająca muzyka doskonale współgra z pieczołowicie namalowanymi scenami z filmu” – mówi dyrektorka muzyczna RMF Classic Magdalena Wojewoda-Mleczko.

W programie koncertu znajdzie się też hipnotyzująca kompozycja z gry Blacktail, za którą Arkadiusz Reikowski otrzymał nagrodę Digital Dragons, oraz poetycki soundtrack Pawła Lucewicza do nowej wersji Znachora, która podbiła platformę Netflix. Na scenę ICE Kraków wyjdą między innymi kobiece trio SVAHY czy polsko-ukraińska grupa Zazula. Suitę z Chłopów wykonają Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, Rebel Babel Film Orchestra oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

Zaskakujące interpretacje
Różnorodny program festiwalu obejmuje także muzykę elektroniczną. 22 maja w Klubie Kwadrat wystąpi Kebu – fiński kompozytor i performer znany z precyzji w tworzeniu złożonych pejzaży dźwiękowych. Podczas koncertu Synthesizer Legends zaprezentuje własne utwory oraz perełki lat 80., w tym tematy z Top Gun, Terminatora i Łowcy androidów. Dzięki imponującemu zestawowi kilkudziesięciu analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych Kebu nada klasycznym tematom unikalne brzmienie.

24 maja FMF zaprasza do gmachu Filharmonii Krakowskiej na koncert pianisty Aleksandra Dębicza i Chóru Polskiego Radia. Podczas wydarzenia Piano Chorale motywy z takich filmów jak Blade Runner 2049, Edward Nożycoręki czy Interstellar zabrzmią w wyjątkowych aranżacjach. Z kolei 26 maja na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha flecistka Sara Andon, pianista Simone Pedroni oraz wiolonczelistka Cecilia Tsan zaprezentują program John Williams for Three poświęcony jednemu z najbardziej cenionych kompozytorów naszych czasów. Usłyszymy między innymi kameralne utwory z filmów Czarownice z Eastwick, Dracula, Gwiezdne wojny, Hook, Lista Schindlera i Wyznania gejszy.

W ramach FMF odbędzie się także Forum Audiowizualne – cykl spotkań z ekspertami z branży muzycznej i filmowej. Ponadto we współpracy z Galerią Kazimierz, Partnerem Strategicznym FMF, zorganizowane zostanie Miasteczko Festiwalowe z bogatą ofertą aktywności, obejmującą silent disco i projekcje filmów. Program wydarzeń towarzyszących zostanie ogłoszony w wkrótce.

Źródło: materiały organizatora

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.